Prekių nėra
Padidinti 085A1C 8
Dell 16 (DC16250)
The Dell 16 offers a spacious 16" display in a practical 16:10 format, making it suitable for both productivity and entertainment. The sharp FHD+ resolution combined with ComfortView technology reduces eye strain, while the backlit keyboard with the Copilot key ensures a smooth and modern user experience.
Powered by the latest Intel® Core™ 5 processor, fast DDR5 memory, and an NVMe SSD, the Dell 16 delivers reliable performance for everyday business tasks and multitasking. Intel® integrated graphics support smooth visuals, while ExpressCharge fast charging, intelligent cooling, and Windows 11 Pro add convenience and efficiency to daily use.
With its durable Carbon Black chassis, MIL-STD-tested reliability, and three-year ProSupport coverage, the Dell 16 is built to withstand the demands of modern hybrid work.
Key Features:
Warranty:
Three-year ProSupport – hardware and software support, next business day onsite service.
| Smart Card Reader | No |
| Panel type | IPS |
| Fingerprint reader | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Memory slots | 2 |
| Keyboard Layout | US (English) |
| Connections | HDMI |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 512 GB SSD |
| Built-in microphone | Yes |
| Internal memory type | DDR5 |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Numeric keypad | Yes |
| Processor model | Intel Core 5 120U (Max. 5.0GHz, 12M, 10C) |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Built-in camera | Yes |
| Graphics adapter family | Intel Graphics |
| Touch sensitive screen | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Intel Virtualization technology | VT-x / VT-d |
| Display diagonal, " | 16 |
| Graphic adapter | Intel Graphics |
| Display resolution, pixels | 1920 x 1200 |
| Operating system provided | Windows 11 Pro |
| Weight, g | 1880 |
| Maximum internal memory, GB | 32 |
| Processor number of cores | 10 |
| Memory clock speed, MHz | 5200 |
| Intel HyperThreading | Yes |
| Intel vPro | No |
| Optical drive | No |
| Glossy display | No |
| Processor manufacturer | Intel |
| Mobile broadband | No |
| Battery capacity, Wh | 41 |
| Power supply, W | 65 |
| WLAN antennas | 2x2 |
| Dimensions W x D x H, mm | 357.3 x 250.6 x 16.74-18.23 |
| Intel Smart Cache, MB | 12 |
| Integrated Memory Card Reader | No |
| WLAN type | Wi-Fi 6 |
| Display brightness, cd/m² | 300 |
| Built-in speakers | Yes |
| Short summary | p b Dell 16 (DC16250) /b /p p The Dell 16 offers a spacious 16" display in a practical 16:10 format, making it suitable for both productivity and entertainment. The sharp FHD+ resolution combined with ComfortView technology reduces eye strain, while the |
| Speaker power, W | 2 X 2 |
| Intel Turbo Boost, GHz | 5.00 |
| Dedicated video memory (GB) | Uses system memory |
| USB-A (USB 3.2) ports quantity | 2 |
| Number of efficient-cores | 8 |
| Number of performance-cores | 2 |
| Green certifications | Energy Star |
| USB-C (USB 3.2) ports quantity | 1 |
| USB-C power delivery | Yes |