Prekių nėra
Padidinti DC16250_RPLU-R_015_UBU_USK 8
Dell 16 (DC16250)
The Dell 16 offers a large 16" display with more space for both work and entertainment. The 16:10 aspect ratio and sharp FHD+ resolution deliver clear and detailed visuals. ComfortView technology reduces blue light emissions that strain the eyes, while Dolby Atmos audio adds depth to movies, music, and other content.
Performance is powered by the latest generation Intel® Core™ processors and fast DDR5 memory, ensuring a smooth user experience and improved battery life. Built to withstand everyday use, the device features strong hinges, a MIL-STD-810H tested chassis, and a durable keyboard for long-lasting reliability. In addition, ExpressCharge fast charging, intelligent cooling, and the Windows Copilot key make working easier and usage more flexible.
The Dell 16 is a reliable choice when you need a balance of performance, durability, and ease of use.
Key Features:
Warranty:
Three-year ProSupport Onsite Service – hardware and software support, next business day response after remote diagnosis.
| Panel type | WVA/IPS |
| Fingerprint reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Memory slots | 2 |
| Keyboard Layout | US (English) |
| Connections | USB-A |
| Internal memory | 8 GB |
| Total storage capacity | 512 GB SSD |
| Internal memory type | DDR5 |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Numeric keypad | Yes |
| Processor model | Intel Core 5 120U (Max. 5.0GHz, 12M, 10C) |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Graphics adapter family | Intel Graphics |
| Touch sensitive screen | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Intel Virtualization technology | VT-x / VT-d |
| Display diagonal, " | 16 |
| Graphic adapter | Intel Graphics |
| Display resolution, pixels | 1920 x 1200 |
| Operating system provided | Ubuntu Linux 24.04 LTS |
| Weight, g | 1980 |
| Maximum internal memory, GB | 32 |
| Processor number of cores | 10 |
| Memory slots (available) | 1 |
| Memory clock speed, MHz | 5200 |
| Intel HyperThreading | Yes |
| Intel vPro | No |
| Optical drive | No |
| Glossy display | No |
| Processor manufacturer | Intel |
| Mobile broadband | No |
| Number of battery cells, pcs | 3 |
| Battery capacity, Wh | 41 |
| Power supply, W | 65 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| WLAN antennas | 2x2 |
| Dimensions W x D x H, mm | 357.3 x 250.6 x 16.7-19.9 |
| Intel Smart Cache, MB | 12 |
| Integrated Memory Card Reader | No |
| WLAN type | Realtek Wi-Fi 6 (RTL8852BE) |
| Display brightness, cd/m² | 300 |
| Built-in speakers | Yes |
| Short summary | p b Dell 16 (DC16250) /b /p p The Dell 16 offers a large 16" display with more space for both work and entertainment. The 16:10 aspect ratio and sharp FHD+ resolution deliver clear and detailed visuals. ComfortView technology reduces blue light emissions |
| Speaker power, W | 2 X 2 |
| Intel Turbo Boost, GHz | 5.00 |
| Docking | USB-C |
| Dedicated video memory (GB) | Uses system memory |
| USB-A (USB 3.2) ports quantity | 2 |
| Number of efficient-cores | 8 |
| Number of performance-cores | 2 |
| Green certifications | Energy Star |
| USB-C (USB 3.2) ports quantity | 1 |
| Battery weight, kg | 0.24 |
| USB-C power delivery | Yes |