Prekių nėra
Padidinti PV15250_RPLU_002_M_UBU_USK 8
Dell Pro 15 Essential (PV15250)
Dell Pro 15 Essential delivers dependable performance for business workflows, powered by 13th Gen Intel® Core™ i7 processors and a smooth 120 Hz FHD display. MIL-STD-810H testing ensures system durability in daily use.
The Platinum Silver aluminum finish provides a more premium feel compared to plastic configurations. Wi-Fi 6 (2x2) ensures stable wireless performance, and the backlit keyboard improves usability in variable lighting.
Ubuntu® 22.04 LTS offers a secure, efficient Linux environment, and Dell deployment tools help simplify management. ENERGY STAR® and EPEAT® certifications contribute to sustainability programs.
Main Features:
Warranty:
3-year Dell ProSupport Next Business Day Onsite service.
| Smart Card Reader | No |
| Panel type | IPS |
| Fingerprint reader | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Memory slots | 1 |
| Keyboard Layout | US (English) |
| Connections | Audio (3.5mm) |
| Camera Resolution | HD720p |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 512 GB SSD |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Internal memory type | DDR5 |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Numeric keypad | Yes |
| Processor model | Intel Core i7-1355U (Max. 5.00GHz, 12M, 10C) |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Built-in camera | Yes |
| Graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| Touch sensitive screen | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Intel Virtualization technology | VT-x / VT-d |
| Display diagonal, " | 15.6 |
| Graphic adapter | Intel UHD Graphics |
| Display resolution, pixels | 1920 x 1080 |
| Operating system provided | Ubuntu Linux 22.04 LTS |
| Weight, g | 1940 |
| Maximum internal memory, GB | 16 GB |
| Processor number of cores | 10 |
| Processor clock speed, GHz | 1.70 |
| Memory clock speed, MHz | 5200 |
| Intel HyperThreading | Yes |
| Intel vPro | No |
| Optical drive | No |
| Glossy display | No |
| Processor manufacturer | Intel |
| Mobile broadband | No |
| Number of battery cells, pcs | 4 |
| Battery capacity, Wh | 54 |
| Power supply, W | 65 |
| WLAN antennas | 2x2 |
| Dimensions W x D x H, mm | 358.50 x 234.90 x 17.50 |
| Intel Smart Cache, MB | 12 |
| Integrated Memory Card Reader | Yes |
| WLAN type | Wi-Fi 6 (WiFi 802.11ax) |
| Display brightness, cd/m² | 250 |
| Built-in speakers | Yes |
| Short summary | p b Dell Pro 15 Essential (PV15250) /b /p p Dell Pro 15 Essential delivers dependable performance for business workflows, powered by 13th Gen Intel Core? i7 processors and a smooth 120 Hz FHD display. MIL-STD-810H testing ensures system durability in dai |
| USB-A (USB 2.0) ports quantity | 1 |
| Speaker power, W | 4 |
| Intel Turbo Boost, GHz | 5.00 |
| Docking | USB-C |
| Dedicated video memory (GB) | Uses system memory |
| USB-A (USB 3.2) ports quantity | 1 |
| Number of efficient-cores | 8 |
| Number of performance-cores | 2 |
| Refresh rate, Hz | 120 |
| Green certifications | EPEAT Silver |
| Transportation-related CO2 emissions, kg (manufacturer?s estimate) | 4 |
| USB-C (USB 3.2) ports quantity | 1 |
| Copilot+PC | No |
| Manufacturer?s estimate: CO2 emissions during use, kg | 19 |
| Manufacturer?s estimate: Recycling-related CO2 emissions, kg | 2 |
| Manufacturer?s estimate: Manufacturing-related CO2 emissions, kg | 135 |
| Manufacturer's estimate: Product life cycle used in emission assessments, years | 4 |
| Manufacturer?s estimate: Product life cycle CO2 emissions, kg | 160 |