Prekių nėra
Padidinti DA14250_ARLH_101_USK 8
Dell 14 Premium
The Dell 14 Premium series delivers a powerful combination of mobility, performance and professional-grade capabilities. Powered by Intel Core Ultra processors with integrated AI acceleration, it enhances productivity, creativity, and responsiveness across modern workloads, including applications leveraging AI-assisted features.
Its compact and refined chassis is engineered with advanced thermal solutions, such as graphite thermal layers and liquid-crystal polymer fan technology, enabling sustained performance while maintaining a thin and lightweight form factor. Built from precision-machined aluminum and Gorilla Glass, the system achieves durability standards required for modern professional environments.
Designed for long-term reliability and sustainability, the Dell 14 Premium integrates low-emission aluminum, recycled plastics and recycled glass. Modular USB-C connectivity and service-friendly component architecture extend product lifespan and support reduced electronic waste.
Key Features:
Warranty:
Three-year ProSupport Next Business Day Onsite Service after remote diagnosis.
| Smart Card Reader | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Keyboard Layout | US (English) |
| Connections | Audio (3.5mm) |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 512 GB SSD |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Internal memory type | LPDDR5x |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Numeric keypad | No |
| Processor model | Intel Core Ultra 7 255H (Max. 5.10GHz, 24M, 16C) |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Graphics adapter family | Intel Arc |
| Touch sensitive screen | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Intel Virtualization technology | VT-x / VT-d |
| Display diagonal, " | 14.5 |
| Graphic adapter | Intel ARC Graphics |
| Display resolution, pixels | 1920 x 1200 |
| Operating system provided | Windows 11 Pro |
| Weight, g | 1620 |
| Maximum internal memory, GB | 16 |
| Processor number of cores | 16 |
| Memory clock speed, MHz | 6400 |
| Intel HyperThreading | No |
| Glossy display | No |
| Processor manufacturer | Intel |
| Mobile broadband | No |
| Number of battery cells, pcs | 6 |
| Battery capacity, Wh | 69.5 |
| Power supply, W | 60 |
| WLAN antennas | 2x2 |
| Dimensions W x D x H, mm | 320 216 18 |
| Intel Smart Cache, MB | 24 |
| Integrated Memory Card Reader | Yes |
| WLAN type | Intel Killer Wi-Fi 7 1750i (BE201) |
| Short summary | p b Dell 14 Premium /b /p p The Dell 14 Premium series delivers a powerful combination of mobility, performance and professional-grade capabilities. Powered by Intel Core Ultra processors with integrated AI acceleration, it enhances productivity, creativ |
| Thunderbolt ports quantity | 2 |
| Intel Turbo Boost, GHz | 5.10 |
| Docking | Thunderbolt |
| Dedicated video memory (GB) | Uses system memory |
| USB-A (USB 3.2) ports quantity | 1 |
| Number of efficient-cores | 8 |
| Number of performance-cores | 6 |
| Number of Low Power Efficient-cores | 2 |
| USB-C (USB 3.2) ports quantity | 1 |
| Copilot+PC | No |
| USB-C power delivery | Yes |
| NPU | Yes |
| USB-C charging power max, W | 60 |