Prekių nėra
Padidinti DC16251_RPLU-R_002_NRK 8
Dell 16 (DC16251)
The Dell 16 offers a large 16" display with more room for both work and leisure. The 16:10 aspect ratio and sharp FHD+ or even 2.5K resolution deliver clear and detailed visuals. ComfortView technology helps reduce blue light that strains the eyes, while Dolby Atmos audio adds depth to movies, music, and more.
Performance is powered by the latest generation Intel® Core™ processors, a dedicated NVIDIA® GeForce® graphics card, and fast DDR5 memory, ensuring a smooth user experience and improved battery life. Built to withstand everyday use, the device features strong hinges, a MIL-STD-810H tested chassis, and a durable keyboard for long-term reliability. In addition, ExpressCharge fast charging, intelligent cooling, and the Windows Copilot key make working easier and usage more flexible.
The Dell 16 is a reliable choice when you need a balance of performance, durability, and ease of use.
Key Features:
Warranty:
Three-year ProSupport – hardware and software support, next business day onsite service.
| Smart Card Reader | No |
| Panel type | IPS |
| Fingerprint reader | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Memory slots | 2 |
| Keyboard Layout | Nordic (Finland, Sweden, Norway, Denmark) |
| Connections | Audio (3.5mm) |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 1 TB SSD |
| Built-in microphone | Yes |
| Internal memory type | DDR5 |
| Processor family | Intel Core 7 |
| Numeric keypad | Yes |
| Processor model | Intel Core 7 150U (Max. 5.40GHz, 12M, 10C) |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Built-in camera | Yes |
| Touch sensitive screen | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Intel Virtualization technology | VT-x / VT-d |
| Display diagonal, " | 16 |
| Graphic adapter | NVIDIA GeForce MX570A 2 GB |
| Display resolution, pixels | 1920 x 1200 |
| Operating system provided | Windows 11 Pro |
| Weight, g | 1980 |
| Maximum internal memory, GB | 32 |
| Processor number of cores | 10 |
| Memory clock speed, MHz | 5200 |
| Intel HyperThreading | Yes |
| Intel vPro | No |
| Glossy display | No |
| Mobile broadband | No |
| Battery capacity, Wh | 54 |
| Power supply, W | 65 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| WLAN antennas | 2x2 |
| Dimensions W x D x H, mm | 356.8 x 249.5 x 16.2?19.0 |
| Intel Smart Cache, MB | 12 |
| Integrated Memory Card Reader | Yes |
| WLAN type | Wi-Fi 6E |
| Display brightness, cd/m² | 300 |
| Built-in speakers | Yes |
| Short summary | p b Dell 16 (DC16251) /b /p p The Dell 16 offers a large 16" display with more room for both work and leisure. The 16:10 aspect ratio and sharp FHD+ or even 2.5K resolution deliver clear and detailed visuals. ComfortView technology helps reduce blue ligh |
| Speaker power, W | 2 X 2 |
| Intel Turbo Boost, GHz | 5.40 |
| Dedicated video memory (GB) | 2 |
| USB-A (USB 3.2) ports quantity | 2 |
| Number of efficient-cores | 8 |
| Number of performance-cores | 2 |
| Green certifications | Energy Star |
| USB-C (USB 3.2) ports quantity | 1 |
| Battery weight, kg | 0.26 |