Prekių nėra
Padidinti PV14250_RPLR_002_UBU_USK 8
Dell Pro 14 Essential (PV14250)
Dell Pro 14 Essential is a business laptop designed to deliver reliable performance, lightweight design, and essential security and manageability features. It provides everything small and medium-sized businesses and organizations need for daily work – from office applications to hybrid work. Intel® Core™ processors, fast DDR5 memory, and SSD storage ensure a stable experience anywhere.
The Essential series is built to simplify IT. With Microsoft Autopilot and Dell Management Portal, device deployment is quick and easy, while MIL-STD-810H tested durability ensures reliability in demanding conditions. Responsible design is reflected in EPEAT Silver and ENERGY STAR® certifications as well as packaging made from recycled materials.
User experience is enhanced with a bright 14” FHD+ display, backlit keyboard with Copilot key, and a long-lasting battery. Security features such as TPM 2.0, fingerprint reader, and lock slot make it a trusted companion for mobile work.
Key Features:
Expandability:
Ports & Slots:
Security Features:
Warranty:
Three-year Dell ProSupport – hardware and software support, next business day onsite service.
| Smart Card Reader | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Memory slots | 2 |
| Keyboard Layout | US (English) |
| Connections | Audio (3.5mm) |
| Camera Resolution | 720p |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 512 GB SSD |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Internal memory type | DDR5 |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Numeric keypad | No |
| Processor model | Intel Core 5 120U (Max. 5.0GHz, 12M, 10C) |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Graphics adapter family | Intel Graphics |
| Touch sensitive screen | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Intel Virtualization technology | VT-x / VT-d |
| Display diagonal, " | 14 |
| Graphic adapter | Intel Graphics |
| Display resolution, pixels | 1920 x 1200 |
| Operating system provided | Ubuntu Linux 22.04 LTS |
| Weight, g | 1540 |
| Maximum internal memory, GB | 32 |
| Processor number of cores | 10 |
| Memory slots (available) | 1 |
| Memory clock speed, MHz | 5200 |
| Intel HyperThreading | Yes |
| Intel vPro | No |
| Optical drive | No |
| Glossy display | No |
| Processor manufacturer | Intel |
| Mobile broadband | No |
| Number of battery cells, pcs | 4 |
| Battery capacity, Wh | 54 |
| Power supply, W | 65 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| WLAN antennas | 2x2 |
| Dimensions W x D x H, mm | 314 x 226 x 16.9?19.9 |
| Intel Smart Cache, MB | 12 |
| Integrated Memory Card Reader | Yes |
| WLAN type | Wi-Fi 6 |
| Built-in speakers | Yes |
| Speaker/ headphone/ line-out jack | 1 |
| Short summary | p strong Dell Pro 14 Essential (PV14250) /strong /p p Dell Pro 14 Essential is a business laptop designed to deliver reliable performance, lightweight design, and essential security and manageability features. It provides everything small and medium-size |
| Speaker power, W | 2 X 2 |
| Intel Turbo Boost, GHz | 5.00 |
| Docking | USB-C |
| Dedicated video memory (GB) | Uses system memory |
| USB-A (USB 3.2) ports quantity | 2 |
| Number of efficient-cores | 8 |
| Number of performance-cores | 2 |
| Green certifications | Energy Star |
| USB-C (USB 3.2) ports quantity | 1 |
| Copilot+PC | No |
| USB-C power delivery | Yes |
| NPU | No |
| USB-C charging power max, W | 65 |