Prekių nėra
Padidinti PV15255_MDO_850_USK 8
Dell Pro 15 Essential (PV15255)
Dell Pro 15 Essential is a business laptop designed to deliver reliable performance, lightweight design, and essential security and manageability features. It provides everything small and medium-sized businesses and organizations need for daily work – from office applications to hybrid work. AMD Ryzen™ processors, fast LPDDR5 memory, and SSD storage ensure smooth productivity anywhere.
The Essential series is built to simplify IT. With Microsoft Autopilot and Dell Management Portal, device deployment is quick and easy, while MIL-STD-810H tested durability ensures reliability in demanding conditions. Responsible design is reflected in EPEAT Silver and ENERGY STAR® certifications as well as packaging made from recycled and renewable materials.
User experience is enhanced with a large 15.6” FHD display with 120 Hz refresh rate and numeric keyboard. Security features such as TPM 2.0 and a lock slot make it a trusted and durable companion for everyday business use.
Key Features:
Expandability:
Ports & Slots:
Security Features:
Warranty:
Three-year Dell ProSupport – hardware and software support, next business day onsite service.
| Smart Card Reader | No |
| Fingerprint reader | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Memory slots | 1 |
| Keyboard Layout | US (English) |
| Connections | USB-C |
| Camera Resolution | HD720p |
| Internal memory | 8 GB |
| Total storage capacity | 512 GB SSD |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Internal memory type | LPDDR5 |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Numeric keypad | Yes |
| Processor model | AMD Ryzen 5 7520U (Max 4.3GHz, 4M, 4C) |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Built-in camera | Yes |
| Graphics adapter family | AMD Radeon |
| Touch sensitive screen | No |
| Backlit keyboard | No |
| Display diagonal, " | 15.6 |
| Graphic adapter | AMD Radeon 610M |
| Display resolution, pixels | 1920 x 1080 |
| Operating system provided | Windows 11 Pro |
| Weight, g | 1900 |
| Maximum internal memory, GB | 8 GB |
| Processor number of cores | 4 |
| Processor clock speed, GHz | 2.80 |
| Optical drive | No |
| Glossy display | No |
| Processor manufacturer | AMD |
| Mobile broadband | No |
| Number of battery cells, pcs | 3 |
| Battery capacity, Wh | 41 |
| Power supply, W | 65 |
| WLAN antennas | 1x1 |
| Dimensions W x D x H, mm | 358.5 x 235.56 x 18.99 |
| Integrated Memory Card Reader | Yes |
| WLAN type | Realtek Wi-Fi 5 RTL8821CE |
| Display brightness, cd/m² | 250 |
| Built-in speakers | Yes |
| Short summary | p b Dell Pro 15 Essential (PV15255) /b /p p Dell Pro 15 Essential is a business laptop designed to deliver reliable performance, lightweight design, and essential security and manageability features. It provides everything small and medium-sized business |
| USB-A (USB 2.0) ports quantity | 1 |
| Speaker power, W | 2 X 2 |
| Docking | N/A |
| Dedicated video memory (GB) | Uses system memory |
| USB-A (USB 3.2) ports quantity | 1 |
| Refresh rate, Hz | 120 |
| Viewing angle, horizontal, ° | 80 |
| Viewing angle, vertical, ° | 80 |
| Green certifications | Energy Star |
| Transportation-related CO2 emissions, kg (manufacturer?s estimate) | 4 |
| USB-C (USB 3.2) ports quantity | 1 |
| Copilot+PC | No |
| Manufacturer?s estimate: CO2 emissions during use, kg | 20 |
| Manufacturer?s estimate: Recycling-related CO2 emissions, kg | 2 |
| Manufacturer?s estimate: Manufacturing-related CO2 emissions, kg | 142 |
| Manufacturer's estimate: Product life cycle used in emission assessments, years | 4 |
| Manufacturer?s estimate: Product life cycle CO2 emissions, kg | 167 |
| Memory speed, MT/s | 5500 |